Akú dĺžku náväzca zvoliť na feeder

Dĺžka náväzcov na feeder je často preberanú tému. Správna dĺžka záleží na celej rade okolností. Neexistuje žiadna univerzálne platná odpoveď na optimálnu dĺžku náväzce. Na druhej strane nie je voľba dĺžky náväzca ani žiadna raketová veda. Rád by som preto začínajúcim rybárom poskytol jednoduchý návod, ako nad dĺžkou náväzca premýšľať.

Podľa spôsobu rybolovu

Základná otázka je, či budete chytať na klasický feeder, alebo method feeder. U method feederu je voľba jednoduchá. Optimálna predvolené dĺžka náväzca pre method feeder je 10 cm. Len málokedy volím kratšie alebo dlhšie náväzce pri tomto spôsobe rybolovu.

Pri klasickom feederu môže byť rozpätie pre dĺžky náväzcov od 10 cm do viac ako jedného metra. Je potrebné dĺžku ďalej prispôsobiť podľa ďalších kritérií.

Podľa typu revíru

Všeobecne platí, že na tečúcich vodách sa používajú dlhšie náväzce, než na stojatých vodách. Ako to môže vyzerať v praxi? Na stojatú vodu (rybníky, nádrže, slepé ramená …) môžete začať s háčikmi v rozpätí 25 – 50 cm.

Na tečúcej vody (rieky, riečky, potoky, kanály) môže byť predvolené dĺžka náväzca v rozpätí 50-80 cm.

Podľa cieľovej ryby a pohybu rýb

Dĺžka náväzce sa môže odvíjať aj podľa druhu ryby, na ktorý cielite. Čo si pod tým predstaviť? Záleží na správanie rýb pri zbieraní potravy. Niektoré ryby sa pohybujú pomaly a potravu prijímajú pri dne, iné druhy rýb potravu zdvihnú zo dna a uteká s ňou ďalej.

Záleží tiež, či nástrahu servírujete na rozkrmeném mieste, kde sa ryby zdržujú v kŕdli a pomaly prechádza a zbierajú, alebo či sa snažíte prilákať na nástrahu jednotlivé ryby, ktoré plávajú okolo a sú viac v pohybe.

Všeobecne platí, že pre ryby, ktoré sú viac v pohybe, môžu fungovať lepšie dlhší náväzca a pre pomaly pláva ryby na dne skôr kratšie náväzca.

Upravujte dĺžku náväzca podľa úspešnosti

Keď začnete chytať s jednou dĺžkou náväzca a ukáže sa, že úspešnosť záseku a zdolaných rýb nie je optimálny, nebuďte leniví a skúste zmenu. Tu sú najčastejšie dôvody pre skrátenie alebo predĺženie náväzca:

Kedy skrátiť náväzec:

  • darí sa vám premieňať zábery, ale ryby majú háčik príliš hlboko
  • zábery nie sú čitateľné a vyťahujete ryby aj keď nebol vidieť žiadny pohyb na špičke

Kedy predĺžiť náväzec:

  • nedarí sa vám premieňať zábermi
  • zábery sú dosť prudké a zle sa triafajú
  • ryby pri záseku alebo zdolávaní často padajú

Naopak optimálny stav, kedy nie je potrebné meniť dĺžku náväzce, môže vyzerať takto:

  • jasne čitateľné zábery
  • dobrá úspešnosť záseku aj zdolávanie
  • ryby majú háčik v spodnom poschodí alebo v kútiku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *