Feeder a presnosť: skutočne hádžem presne?

Keď sa hovorí o presnosti hádzanie kŕmidla do čo najmenšieho bodu a celkovo presnom poctivom chytanie, veľa ľudí by si mohla povedať, že už to nie je rybárčenie, ale skôr taká rybárska olympiáda.

Keď nad tým tak premýšľam, niečo na tom bude. V každom športe sa športovci snažia dosahovať čo najlepšie výsledky. Možno v hode oštepom do diaľky sa človek snaží oštep hádzať pokiaľ možno čo najďalej a snaží sa to stále zlepšovať a hádzať ďalej a ďalej.

Je potreba presnosť?

Feedrar sa zase snaží hádzať krmítko s návnadou čo najpresnejšie to ide. Či už chytá na akúkoľvek vzdialenosť. Veľa ľudí možno napadne otázka: je to skutočne až tak potrebné? Vari rybe fakticky tak vadí, keď budem mať rozkrmený fľak 2×2 metre?

Skutočnosť je taká, že hrozne záleží na danej situácii. Ak budem pri vode sám, alebo okolo ma bude len hŕstka ľudí, alebo ak mi ide o väčšie ryby, prípadne mám ak na chytanie celý deň a čas ma netlačí, tak na veľké presnosti vskutku nemusí záležať.

Presné nahadzovanie sa vypláca

Pokiaľ však na chytanie až toľko času nemám, poprípade sa budeme baviť o závodnom chytanie, potom je presnosť naozaj dôležitá.

Musím sa priznať, že ani ja som tomu pred niekoľkými rokmi neprikladal veľkú váhu. Keď som s feedrom prvýkrát začal, chytal som klasicky na odhad. Jednoducho som nahodil a od oka som to nejako zastavil.

Krok prvý: Klipovanie

Pri bežnom chytaní to ničomu nijako extra nevadilo. Ryby som chytal a myslel som, že je to takto v poriadku. Postupne som sa dostal k tomu, že som vlasec začal klipová pomocou rôznych gumičiek. Poprípade som vlasec upevnil do klipu navijaka.

Klip na cievke

Týmto štýlom som začal chytať stále častejšie a začalo ma to skutočne baviť. Rýb som zrazu začal chytať podstatne viac, než do tej doby. Bolo to neuveriteľné. Tá efektivita chytanie bola skutočne poznať.

Hádzať, hádzať, hádzať

Ale nie je presnosť ako presnosť. Postupne som sa začínal zaujímať o závodný feeder a začal som zisťovať, že moja presnosť nie je až tak dobrá, ako som si myslel.

Pri bežnom chytaní nebol rozptyl pol metra doľava doprava nijako zvlášť zásadné. Postupne som si začal uvedomovať a hlavne všímať toho, že moje nie úplne dobrú presnosť mi v pretekoch strašne uberá skóre (väčšie oneskorenia medzi zábermi, menší počet chytených rýb).

Bolo potreba sa na to skutočne zamerať a začať presnosť poctivejšie trénovať. Ako ale poriadne trénovať chytanie na presnosť?

Samozrejme sa dá chodiť často k vode, vybrať si na protiľahlom brehu bod a nahadzovať na neho. Ale rovnako tak, ako napríklad boxerovi nestačí len a iba dvakrát týždenne chodiť na tréning, ale musí trénovať aj doma, tak aj ja trénujem presnosť doma.

Každý, kto chytal na feeder sa zaklipovaným vlascom, si už určite všimol, že trafiť krmítko vždy skutočne na jedno jediné malé miesto, nie je až tak jednoduché, ako by sa zdalo. A to aj napriek tomu, že má zaklipovaný vlasec.

A na čím väčšiu vzdialenosť nahadzujeme, tým je presnosť horšia. Postupným drilom to ale človek dostane do rúk. Je ale moja presnosť naozaj tak dobrá, ako si myslím? Najlepšie je si svoju presnosť overiť.

Na vodnej hladine to vyzerá inak a človek si hovorí, ako mu to ide. Keď si ale na voľnom priestore položím na zem treba kýbel s objemom 20 l a skúsim sa do neho trafiť na 20, 25, 30 i viac metrov, zisťujem, že to až taká sláva nie je. Nie je až tak jednoduché udržať ruky a prút v rovine a hodiť kŕmidlo skutočne presne.

Ako presne položiť montáž

Navyše udržať smer hodu je vec jedna, avšak vec druhá je, naučiť sa pri dorážania kŕmidla na klip nasledovať s prútom ťah kŕmidlá a tak, aby som to dokázal krásne položiť do rovnakého miesta.

Je totiž ohromný rozdiel, či chytám s monofilním vlascom, alebo s pletenkú. Pretože pletenka nepruží, je dorážania na klip omnoho ráznejšie a je potrebné naučiť sa nasledovať pohyb prútu za krmítkom podstatne jemnejšie a plynulejšie. Inak sa totiž stane, že si pritom prudšom cuknutia môžem kŕmidlo strhnúť bližšie k sebe.

Čím častejšie ale hádžem do jedného bodu, tým je presnosť lepšia a lepšia. Postupne som sa naučil udržať smer a opakovane som sa začal triafať. Chce to ale jediné – hádzať, hádzať a zase hádzať 🙂 A verte, bol som skutočne veľmi prekvapený, ako veľmi môže vadiť trafiť kŕmidlo hlúpych 50 centimetrov vedľa. Pri závodnom feederu to máva skutočne veľký negatívny efekt: / A pretože ma závodničina baví, chcem sa zlepšovať 🙂

Pohár pre najlepšieho kýblochyta 🙂

Záver

Týmto by som postupne ukončil moje úvahy o presnosti. Tento článok nemá byť o užitočných radách. Takých už bolo napísané niekoľko.

Chcel som sa len rozpísať o svojich úvahách o presnom chytanie na feeder a akým spôsobom vlastne overiť, ako dobre skutočne viem hádzať na presnosť. Odporúčam si to skúsiť a na hlúpe pohľady susedov sa vykašlite 🙂

Autor: Ivan Peťovský

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *