Feeder bez krmítka

Krmítko je pre lov na feeder úplne typické. Dá sa teda vôbec hovoriť o feederu, ak nepoužívam krmítko? Či už to nazveme akokoľvek, je isté že s feederovými prúty sa dá chytať aj bez krmítka a môže to občas dávať aj zmysel.

Keď zoberieme krmítko, prídeme o veľkú časť výhod feederu. Stále tu ale ostávajú dve nezanedbateľné výhody a tou je možnosť použiť jemnú koncovú montáž a veľká citlivosť špičky pri signalizácii zábere.

Kedy mi dáva zmysel chytať bez krmítka

Tu sú typické príklady toho, kedy sa oplatí premýšľať o feederu bez krmítka.

  • revíry so zákazom kŕmenia
  • lov dravcov na feeder
  • lov kaprovitých rýb v mieste, kde sa prirodzene vyskytujú
  • feederová kaprárina – selektívny lov väčších rýb na boilies alebo pelety
  • selektívnejšie chytanie rýb všetkých veľkostí, kedy kŕmenie krmítkom nahradíme prakom alebo raketou

Revíry so zákazom kŕmenia

Existujú revíry kde sa nesmie pri rybolove kŕmiť. Tu samozrejme nemáme na výber čo sa týka použitia krmítka. Môžeme ale vyberať rybolovnú techniku ​​- plávanú, feeder alebo klasickú položenú.

Feederové prút má v týchto situáciách výhodu v tom, že umožní použitie jemnejších montáží a to aj pri love na dlhšie vzdialenosti a zároveň veľmi citlivo signalizuje zábery. Plávaná samozrejme bude tiež veľmi dobre fungovať. A aj klasická položená sa dá prevádzkovať v “odľahčenom” poňatie s jemným prútom, menšími háčiky a předšpičkovým číhátkom. Je to len na vás, ktorá technika vám bude najbližšie.

Lov dravcov na feeder

Pri love dravcov pomocou feederového prútu sa bez krmítka tiež zaobídete. Občas krmítko používam pre prilákanie drobných rybiek na lovné miesto, ale nie je to úplne typické. Pri love dravcov oceníte predovšetkým citlivú indikáciu záberu pomocou špičky a okamžitý kontakt s rybou pri záseku. Podrobnosti nájdete v článkoch o love zubáčov a úhorov na feeder.

Lov kaprovitých rýb v miestach prirodzeného výskytu

Typickým príkladom je lov kaprov, lieňov alebo amurov v blízkosti brehu, pod previsnutými stromami, na náveternej strane alebo u iných zaujímavých miest. Ďalším typickým príkladom môže byť lov jalcov na riekach.

Buď na svojom lovnom mieste priamo vidíte ryby a prejavy ich prítomnosti (neoceniteľným pomocníkom sú polarizačné okuliare), alebo chytáte na mieste, kde sa dá ich výskyt predpokladať.

Na takých miestach môže byť chytanie bez kŕmidlá rovnako účinné, alebo ešte efektívnejšie ako lov s krmítkom. Takto to mám aspoň ja vyskúšané. Vysvetľujem si to tým, že náhody bez kŕmidla menej plachí ryby na mieste. Zvlášť ak chytám blízko brehu. Ďalej kŕmenie môže prilákať ďalšie ryby (často menšie) a pôvodné zaujímavejšie ryby sa stiahnu do ústrania.

V takom prípade používam ako nástrahu najčastejšie pečivo, pár červov, kukuricu, lančmít alebo malú peletu. Proste nejakú atraktívnejšie nástrahu.

Feederová kaprárina

Ak zvolíte výrazne hrubšia poňatie feederu s tým, že sa chcete dostať k nejakej lepšej rybe a kŕmite iba peletami alebo s boilies, tak použitie krmítka tiež vždy nedáva zmysel. Hlavne na revíroch s mnohými malými rybami by ste celú snahu o väčšiu rybu mohli kŕmením zamurovať.

Ďalšie podobnú variantom môže byť chytanie aj menších rýb kedy si miesto kŕmidlá vytvoríte kŕmne miesto kukuricou, pšenicou, krúpami, peletami alebo inými časticami. K takémuto zakŕmenie používam prak alebo zakrmovací raketu. Väčšia časť kŕmenie putuje na úvodné zakŕmenie a priebežne len po trochách prikrmujete.

Záver

Krmítko k feederu neodmysliteľne patrí. Väčšinu času chytám s krmítkami, ale keď mi to dáva zmysel, rád skúšam aj chytanie so samotnou záťažou. Trebárs lov v blízkosti brehu len s ľahkou záťažou a jemným vybavením si moc užívam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *